Autor: Klaudia Węgrzyn

Laseroterapia w weterynarii – spondyloza

Laseroterapia w weterynarii znajduje zastosowanie w leczeniu zarówno dolegliwości przewlekłych jak i stanów pourazowych. Jedną z takich chorób przewlekłych jest spondyloza — choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.

Rozpoznanie

Spondyloza jest stwierdzana na podstawie badania klinicznego i radiologicznego.


Wybór aplikatora

Odcinek kręgosłupa, w którym występuje schorzenie, naświetla się sondą punktową IR lub aplikatorem prysznicowym R/IR.


Wybór metody i techniki wykonywania zabiegu

Stosując aplikator punktowy wybiera się metodę kontaktową (może być wykonywana z uciskiem, co dodatkowo oddziałuje na punkty akupunkturowe) oraz technikę stabilną. Naświetlanie aplikatorem prysznicowym wykonuje się bezkontaktowo, wykorzystując technikę labilną. Aplikator prowadzi się ruchem prostoliniowym.


Seria terapeutyczna

Obejmuje od 10 do 15 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Serię zaleca się powtarzać minimum 2 razy w roku.


Dawka

6 J/cm² przy zaostrzeniu objawów chorobowych; do 12 J/cm² w okresie remisji. Dawka może być stopniowo zwiększana w trakcie jednej serii terapeutycznej: zabiegi zaczyna się z dawką 6 J/cm², przy piątym – szóstym zabiegu dochodzi się do 12 J/cm².


Częstotliwość

Zależy od objawów występujących u danego pacjenta. W przypadku znacznych dolegliwości bólowych stosuje się niskie wartości częstotliwości (1 – 10 Hz), gdyż ten zakres częstotliwości oddziałuje najsilniej przeciwbólowo. W pozostałych przypadkach stosuje się wartości 3000 – 5000 Hz lub tryb ciągły promieniowania laserowego.


Moc

U pacjentów z jasnym kolorem sierści oraz skóry można stosować maksymalną moc danej sondy (200 lub 400 mW). Nie zaleca się stosowania mocy wyższej niż 200 mW w przypadku ciemnej skóry. Ciemna sierść powinna zostać dokładnie ostrzyżona przed zabiegiem, w innej sytuacji zaleca się użycie mocy do 200 mW.


Okolica zabiegowa

Sondą punktową naświetla się punkty na skórze odpowiadające przestrzeniom międzykręgowym. Na wysokości każdej przestrzeni, wyznaczonej przez sąsiadujące ze sobą wyrostki kolczyste, naświetla się po dwa punkty, z prawej i lewej strony kręgosłupa. Odległość punktów od linii pośrodkowej ciała, w zależności od wielkości pacjenta, wynosi od dwóch do 10 milimetrów.

Spondyloza u psa
Fot 1. Spondyloza, aplikator punktowy służy do terapii po prawej i lewej stronie kręgosłupa.

Aplikatorem prysznicowym naświetla się okolicę przykręgosłupową, z prawej i lewej strony kręgosłupa. W zależności od wielkości zwierzęcia, przemiata się obszar w odległości od dwóch do 10 mm od linii pośrodkowej ciała.

Spondyloza u psa - zabieg
Fot 2. Spondyloza, aplikator prysznicowy z racji swojej dużej powierzchni pozwala na krótsze i mniej precyzyjne naświetlanie.

Artykuł opracowano na podstawie „Laseroterapia w weterynarii przewodnik metodyczny”. Pełna wersja przewodnika zawiera kompletne informacje odnośnie laseroterapii w weterynarii, metodyce zabiegów oraz podstawowych własnościach promieniowania laserowego. W przewodniku znajduje się wyczerpujący opis 10 najczęściej spotykanych jednostek chorobowych wraz ze sposobem przeprowadzania zabiegów laseroterapii w przebiegu leczenia.