Autor: Redakcja

Karma dla psa. Jak zadbać o odpowiednią dietę dla naszego czworonożnego przyjaciela?

Sucha czy mokra? To pytanie stawia sobie każdy, kto w domu ma czworonoga. Jak więc wybrać najlepszą karmę dla psa, która pozwoli mu się cieszyć długim zdrowiem i dobrą kondycją?

O psie często mówi się, że jest on najlepszym przyjacielem człowieka. Skoro tak, to warto zadbać o niego tak, by był z nami jak najdłużej. Podstawą w tym względzie jest odpowiednio dobrana dieta, która naszemu czworonogowi pozwoli przeżyć długie lata w dobrej formie.

Modeli żywieniowych dla psów jest kilka. Naszego pupila możemy karmić jedzeniem, które przygotowujemy sami, karmą suchą lub mokrą. Jak więc wybrać odpowiedni model, który zaspokoi wszystkie żywieniowe potrzeby naszego psa?

Karma dla psa, czy samodzielne gotowanie?

Pierwszą zasadą, jaką należy się w tym względzie kierować, to jakość pokarmu, który chcemy dostarczać czworonogowi mieszkającemu z nami. Niezależnie od tego, czy to będzie karma dla psa sucha lub mokra, czy jedzenie, które przyrządzamy sami, musi ono być dobrej jakości. Im lepsze składniki ma pokarm dawany zwierzęciu, tym większa szansa na to, że pies będzie się długo cieszył dobrym zdrowiem.

Oczywiście idealnie byłoby, aby samodzielnie przygotowywać posiłki dla naszego pupila, bo wówczas mamy 100 proc. pewności, co ląduje w jego misce. Niestety, ta opcja jest dość czasochłonna i dość droga, więc nie każdy może sobie na jej realizację pozwolić.

Karma dla psa musi być dobrej jakości!

Na szczęście na rynku można znaleźć bez problemu dobrej jakości karmę dla psów. Ważne, aby jej skład był jak najbardziej naturalny. Dzięki temu mamy pewność, że zawiera ona dawkę substancji odżywczych.

Owszem, cena dobrej karmy dla psa jest wyższa. Jest to jednak i tak mniejszy koszt, niż wizyty u weterynarza. Nie musimy się także martwić, że szkodzimy naszemu pupilowi. Warto pamiętać, że skutki nieodpowiedniego odżywiania czworonoga widoczne są dopiero po jakimś czasie, gdy może być już za późno. Dlatego jeśli zależy nam na pupilu, kupujmy tylko karmę dla psa dobrej jakości.

Jaka karma dla psa jest najlepsza?

A teraz pytanie: czy najlepszą karmą dla psa będzie ta sucha, czy ta mokra? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to zależy m.in. od tego, który typ bardziej smakuje naszemu pupilowi.

Jeśli chodzi o karmę mokrą, jest ona zdecydowanie bardziej wilgotna, niż jej suchy odpowiednik. W przypadku pierwszego typu zawartość wody w pokarmie wynosi 75 proc., podczas, gdy drugi typ ma jej zaledwie 7 proc. Dlatego podając psu karmę mokrą wraz z posiłkiem dostarczamy jego organizmowi więcej wody, co pozwala na ograniczenie np. ryzyka występowania chorób dróg moczowych.

Karma sucha i mokra. Najważniejsze informacje

Karma sucha jest za to bardziej kaloryczna, niż mokra. Dlatego gdy ktoś wybiera ten wariant, musi pamiętać o tym, aby codziennie odmierzać precyzyjną porcję pokarmu. Ponadto, obok miski z jedzeniem, powinna się pojawić także miska z wodą, która będzie stale uzupełniana.

Warto też nadmienić, że karma dla psa sucha, w przeciwieństwie do mokrej,jest bezpieczna biologicznie. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona mało wody, więc nie sprzyja rozmnażaniu się patogenów.

Na pomoc mojamiska.pl

Z kolei karma mokra, z uwagi na bardziej aromatyczne zapachy, częściej jest preferowana przez psy. Należy pamiętać, że czworonogi mają silnie rozwinięty zmysł węchu, a co za tym idzie, to co bardziej pachnie może się dla nich wydawać atrakcyjniejszym posiłkiem.

Jeśli dalej masz wątpliwości co do tego, jaką karmę najlepiej podawać swojemu pupilowi, skorzystaj z pomocy, którą oferuje sklep mojamiska.pl. Tam, można stworzyć profil swojego czworonoga, po analizie którego, specjaliści będą w stanie dobrać odpowiedni produkt żywieniowy dla twojego zwierzaka.

Taka możliwość daje szansę na to, aby idealnie dopasować karmę do potrzeb konkretnego psa. W odróżnieniu od gotowych produktów, które możemy zwykle kupić w sklepach, na mojamiska.pl mamy możliwość stworzyć pokarm dopasowany indywidualnie do potrzeb naszego czworonoga. W procesie tworzenia karmy brane są pod uwagę m.in. rasa, wiek, waga, płeć, to, czy jest po kastracji oraz jego aktywność.

Indywidualnie dopasowana karma to jest to!

Przygotowując indywidulanie dopasowany produkt, decydujemy także co dodatkowo może wspierać dieta naszego psa. Do wyboru jest m.in. świeży oddech, zdrowe trawienie, czy lśniąca sierść i zdrowa skóra. Tworząc spersonalizowany plan żywieniowy możemy wykluczyć niektóre składniki, jak np. wieprzowina, ryż, czy soja oraz wybrać jeden z trzech dostępnych smaków karmy: jagnięcina, kurczak, ryba.

Pamiętajmy, pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Gdy decydujemy się na to, aby przygarnąć go do swojej rodziny, dbajmy o niego w każdym względzie, również w tym żywieniowym.