Autor: Redakcja

Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie królika?

Króliki to zajęczaki o wrażliwym układzie pokarmowym. Dlatego też musimy zadbać o odpowiednią dietę. W przeciwnym wypadku nasz pupil będzie miał biegunki bądź zaparcia. 

Wbrew pozorom karma uniwersalna dla królika nie jest podstawą diety. Owszem stanowi ona dobre uzupełnienie, jednak podstawa to sianko, suszone zioła, kwiaty i korzenie, a także owoce.  Suszone zioła, kwiaty i korzenie to podstawa diety. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki dla królików. Możemy również kupić pojedyncze zioła, z których samodzielnie przygotujemy mieszanki. Świeże warzywa i owoce powinniśmy podawać w małych ilościach, gdyż wiele królików ma po nich biegunki. Jeśli po podaniu świeżych produktów występują problemy trawienne, to lepiej podawać te suszone.

Piramida żywienia królika

W tej sekcji porozmawiamy o tym, co królik powinien jeść i jak go karmić. Warto wspomnieć, że dieta królika jest złożona. Potrzebują świeżej wody, siana, warzyw, owoców i smakołyków. Zdrowa dieta dla królika powinna składać się ze produktów suchych i dobrej jakości.

Siano dla królika – podstawa diety

Podstawą diety królika jest siano, które stale powinno znajdować się w paśniku. Króliki mają słaba perystaltykę jelit i to właśnie siano pomaga w przesuwaniu treści pokarmowej. Siano dla królika musimy regularnie dokładać do paśnika. Najlepiej wybrać to zielone, które jest lubiane przez króliki. Nie powinniśmy używać siana jako podłoże, gdyż słabo chłonie mocz. Dodatkowo zjedzenie mokrego siana negatywnie wpływa na układ pokarmowy naszego pupila.

Suszone zioła

Na drugim miejscu w piramidzie żywienia królika są suszone zioła. Możemy kupić gotowe mieszanki do codziennego stosowania. Są również dostępne zioła uzupełniające, które podajemy raz na 2-3 dni. Warto również kupić pojedyncze zioła, których nie znajdziemy w gotowych mieszankach. Jednym z popularniejszych ziół podstawowych jest babka lancetowata.

Babka lancetowata dla królika to zioło bardzo korzystne dla pupili. Może być stosowany w leczeniu różnych dolegliwości jakie mogą mieć króliki, może być również stosowany jako alternatywa dla siana.

Dlaczego warto karmić króliki babką lancetowatą?

1) Ma wysoką zawartość błonnika, co pomaga w ich układzie pokarmowym.

2) Ma wysoką zawartość wody, co czyni ją bardziej pożywną niż siano.

3) Jest również bogaty w potas, który wspomaga skurcze mięśni i transmisje nerwowe.

Suszone i świeże warzywa

Suszone warzywa i korzenie pomagają w ścieraniu zębów. Są również lubiane przez króliki. Owoce powinniśmy traktować jedynie jako przysmak, gdyż króliki mają skłonność do cukrzycy. W klatce muszą znaleźć się gałązki drzew, które posłużą do ścierania zębów. Najlepiej sprawdzają się gałązki drzew owocowych. Kora również jest dobrym rozwiązaniem.

Świeże warzywa i owoce to kwestia sporna. Jedni właściciele królików je podają, a inni nie. Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od królika. Niektóre mogą mieć biegunki po świeżych warzywach. Uważajmy również z marchewką, gdyż zawiera ona sporo cukru. Przede wszystkim warto podawać warzywa liściaste. Króliki lubią natkę pietruszki, nać marchwi, cykorię, kapustę pekińską czy sałatę lodową. Zioła takie jak bazylia, mięta i melisa również dobrze się sprawdzą, a są dostępne w większości sklepów. Warzywa liściaste są podstawą sałatki, do której dodajemy różnego rodzaju warzywa. W ten sposób dostarczymy naszym pupilom wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Niezależnie czy macie psa rasowego, czy wielorasowe, sposób odżywiania powinien być taki sam. Należy więc wybierać wysokiej jakości karmy bądź mięso. Do tego nieco warzyw czy przekąski w formie suszonego mięsa także są niezbędne. A Wasz pupil odwdzięczy się wam machaniem ogonkiem i lizaniem po twarzy.

Granulaty i karmy uniwersalne

Ostatnie miejsce w piramidzie żywienia królika zajmuje granulat. Karma dla królika powinna być traktowana jako uzupełnienie diety, a nie jako jej podstawę. Granulat nie powinien zawierać zbóż, gdyż są one tuczące i ciężkostrawne. Na jednego królika podajemy łyżkę karmy dziennie. W przypadku młodych królików możemy podać dwie łyżki dziennie. W ten sposób mamy pewność, że młode otrzymują niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki. Mała paczka karmy dobrej jakości kosztuje 15-20 zł i wystarczy na nieco ponad miesiąc dla dorosłego królika.

Więcej informacji o tym jak opiekować się królikiem miniaturką znajdziesz w poniższym artykule: https://dlagryzonia.pl/jak-opiekowac-sie-krolikiem-miniaturka/